Zoltán Marcinkó

starosta, Belina

Prečo ste prijali túto kandidatúru?
1. mája uplynulo 20 rokov od chvíle, keď sme sa stali občanmi Európskej únie. Vtedy, v roku 2004 sme sa rozhodli vstúpiť do EÚ, pretože sme očakávali, že náš život bude jednoduchší a lepší. Že voľný pohyb v rámci Európy, voľný pohyb kapitálu, pracovnej sily, služieb a tovaru nám, Maďarom na Slovensku, prinesie viac príležitostí a väčší blahobyt.

Po dvadsiatich rokoch vieme, že neexistuje žiadny istý recept na úspech. Regionálna politika EÚ nepriniesla požadované výsledky a rozdiely medzi regiónmi sú stále obrovské. Ceny tovarov a služieb dosiahli európsky štandard, ale v oblasti platov a dôchodkov sme ďaleko za priemerom EÚ. O európskych štandardoch v oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb môžeme len snívať. Nehovoriac o opatreniach, ktoré ľuďom sťažujú a komplikujú život.

Prečo je pre Maďarskú alianciu dôležité získať kreslo v EP?
V nasledujúcich piatich rokoch sa bude v Európskom parlamente rozhodovať o mnohých otázkach, ktoré ovplyvnia náš život. Po voľbách sa rozhodne, či EÚ bude smerovať k centralizácii, alebo zostane politickou a hospodárskou organizáciou suverénnych štátov.

O čo by ste sa chceli podeliť s našimi čitateľmi?
Som Zoltán Marcinkó, starosta obce Belina v okrese Lučenec. Verím, že hlasovaním za kandidátku číslo 4 v júnových voľbách dostaneme do Európskeho parlamentu ľudí, ktorí budú bojovať za záujmy bežných ľudí a podporovať naše regióny.